GIGABYTE GeForce RTX 4080 EAGLE 16GB GV-N4080EAGLE-16GD
  • NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors:
    Up to 2x performance and power efficiency
  • 4th Generation Tensor Cores: Up to 4x performance with DLSS 3 vs. brute-force rendering
  • 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance
  • Powered by GeForce RTX™ 4080 16GB
  • Integrated with 16GB GDDR6X 256-bit memory interface
  • WINDFORCE Cooling System
  • RGB Fusion
  • Dual BIOS
  • Protection metal back plate
  • Anti-sag bracket
Available
In Stock
Brands
Gigabyte
Original price was: 74,449 EGP.Current price is: 53,666 EGP.
You can pay in installments through (Installment plans)
Installment methods
Cash. Original price was: 74,449 EGP.Current price is: 53,666 EGP.
Inst. EGP 5009
Out of stock
Share:
Get a Quotation for Your Company
 Click Here
Description
Crop It 2023-9-9 at 17.45.35
SPECIFICATIONS
Graphics Processing
GeForce RTX™ 4080-GV-N4080EAGLE-16GD
Core Clock
2505 MHz
CUDA® Cores
9728
Memory Clock
22.4 Gbps
Memory Size
16 GB
Memory Type
GDDR6X
Memory Bus
256 bit
Card Bus
PCI-E 4.0 x 16
Digital max resolution
7680×4320
Multi-view
4
Card size
L=342 W=150 H=70 mm
PCB Form
ATX
DirectX
12 Ultimate
OpenGL
4.6
Recommended PSU
850W
Power Connectors
16 Pin*1
Output
DisplayPort 1.4a *3 HDMI 2.1a *1
Accessories
1.Quick guide
2. Anti-sag bracket
3. Anti-sag bracket installation guide
4. One 16 pin to triple 8-pin power adaptor